Kamenná kolonie v Brně
Kamenná kolonie patří mezi pozoruhodné pamětihodnosti nedávné minulosti. Jedná se o unikátní osadu domků postavených ve vytěženém kamenolomu na pravém břehu Svratky v roce 1926 a díky několika nadšencům se postupně dostává do povědomí všech Brňanů. Původními obyvateli kolonie byli chudí dělníci z nedaleké Kohnovy cihelny. Pamětníci malé "vesničky" vzpomínají, že si původní osadníci stavěli své domečky z vyřazených, zmetkových cihel v členitém terénu lomu. A takto pomalu vznikala proletářská čtvrť, která později fungovala jako uzavřená osada se starostou a vlastní samosprávou. Za první republiky se zde pořádaly jedenkrát ročně hody a posvícení, jak se v té době na každou pořádnou vesnici slušelo.
V padesátých a šedesátých letech se někteří starousedlíci přestěhovali za lepším bydlením do šedivých paneláků a poměrně levně prodávali své domky těm, které Kamenná kolonie, ležící ve svrateckém údolí, očarovala svým vesnickým charakterem a unikátní polohou.
V sedmdesátých a osmdesátých letech se do osady začali stěhovat výtvarníci, herci a hudebníci. Znovu zde začala fungovat komunita, která si vzájemně vypomáhá při opravách domků, jež postupně ztratily charakter nouzového bydlení. Nyní je v Kamence asi sto třicet malých domků, z nichž někteří obyvatelé užívají 2-3 (jeden domek má cca 40 m2). Domorodí přátelé - kumštýři (výtvarníci, sochaři, malíři, fotografové, vitrážníci, hudebníci, herci a grafici) si ještě do nedávna natolik důvěřovali, že nemuseli zamykat svoje obydlí. Bohužel i sem pronikla kriminalita a po opakovaném řádění zlodějů i zde tato rarita důvěry skončila. Další ojedinělou zvláštností komunity Kamenky je přátelství a družnost, kterou si místní obyvatelé upevňují v kulturním domě, resp. domečku, který si postavili svépomocí, nebo v malé hospůdce a Kachna baru, jenž je současně malou výstavní galerií.
A ještě něco..
(Jituška, 20. 8. 2009 19:41)